LAZER EPİLASYONDA BİTİŞ GARANTİSİ

LAZER EPİLASYONDA BİTİŞ GARANTİSİ VERİLEBİLİR Mİ ??

Lazer epilasyon ve ‘ bitiş garantisi ‘ vaadleri ne yazık ki birbirleriyle çok sık kullanılıyor hatta google ‘a lazer epilasyon yazınca bitiş garantisini de kendisi ekliyor..

Peki nedir işin aslı ? Lazer mevcut kıllanmayı % 100 bitirebilir mi ? Bu garantiyi verenler kimler ?
Sabah kapınızı açtığınızda hemen kapı eşiğinde veya apartman girişinde bir el broşürü görürsünüz.. Daha çok pembe – mor tonlarda hazırlanmış bir Güzellik Salonu broşürü ( Genelde isim mitolojik bir tanrı veya güzellik sembolüdür Azelya  , Epilarus , Lazeris gibi ).. Broşürün ilk sayfasından çılgınlık başlar 15 seans tüm vücut 700 tl  ,  4 bölge bitiş garantili 800 tl vb.. ”Bitiş Garantili ”sözcüğü okuyanın aklında viral bir hal alır ve kendi içinde analizini hemen tamamlar. Nasılsa bitiş garantisi veriliyor 700 tl verdikten sonra bitirmeseler bile ben ömür boyu giderim , ağdaya gideceğime buraya ömürlük rezervasyonum olur.. Alıcı ve satıcı arasında işin buraya kadar olan kısmında hiçbir problem görünmüyor .. Broşür katlanıp çantaya konur ve verilen adrese gidilir. Sizi karşılayacak üstün güçleri olan estetisyeninizle karşılaşmak için heyecanlısınız. Bu tip yerlerin giriş bölümleri genelde göz alıcıdır ve masraftan kaçınılmamıştır.. Siz kendi içinizde kar-zarar hesabını iyi yaptığınıza inandığınız için sorduğunuz sorulara verilen yetersiz ve dayanaksız cevaplara fazla takılmazsınız. Size bir sözleşme imzalatıp paranızı alırlar ve macera başlar..
Sizi sık aralıklarla seanslara alırlar (kılların olduğu gibi geri çıktığını görmenizi istemezler).. Siz seanslara devam ederken kalabalık görünen merkez yeni kurbanlar için feromon tuzağı niteliğine kavuşur.. Kalabalık müşteri çeker , gelen müşteriler de kalabalıkla kendini güvende hisseder.
Hikayeye buraraya kadar tahammül ettiyseniz burdan sonrasının ‘ dram ‘ bölümü olacağını belirtmem lazım. Bu tip yerlerin istedikleri ortalama müşteri sayısı 500 civarıdır. Çünkü cihazlarının kapasitesi ve ortalama 500 müşteriye ulaşıncaya kadar geçen süre merkezlerinin tıkanma zamanıdır.. Neden mi ? Çünkü asla bitmeyecek olan kılları siz görmeyin diye kısa aralıklarla seanslara almaya devam edince yaklaşık 6-7 seans sonrası müşteri şikayetleri başlar ve cihaz kapasitesini doldurmuş olur.. Ama merkez mevcut müşterilerin tamamının parasını toplamıştır.( yapılan ek işlemlerle beraber tahminen 400.000 tl ) ..
Ortalama bir Alexandrite lazer cihazı yaklaşık 600.000 tl iken bu merkezlerin kullandıkları cihazlar genelde 30.000 tl olan hibrid veya IPL cihazlarıdır.. (Kendileri son teknoloji cihaz olarak isimlendirirler ama ) Etkinlikleri Alexandrite veya Diode lazere kıyaslanamayacak derecede düşüktür.. Pardon hikayeyi yarım bıraktık , nerde kalmıştık..
500 müşteri , 400.000 tl para ve bir sabah gittiğinizde kapısı kilitli bir Güzellik salonu.. Sahipleri genelde yabancıdır veya kimsenin daha önce tanımadığı yerli isimlerdir.. Muhattab aramaya bile kalkışmazsınız. Ziyan olmuş para ve zamandan başka elinizde bir şey yoktur..
Siirt bu macerayı daha önce iki kez yaşadı ve yüzlerce mağdur müşteri haklarını tanzim edemedi.. Bu tarz vaadleri kimler hangi yetkinlik düzeyiyle veriyorlar lütfen dikkat ediniz..

LAZER EPİLASYONDA BAŞARI ORANLARI NEDİR ?

Lazerle epilasyonda hedef hücre, kıl kökünde bulunan renk hücresi olan melanindir. Lazer enerjisi bu renk maddesini hasara uğratarak kıl kaybına neden olur. Lazer uygulaması büyüme fazındaki (anajen) kıllara etkilidir.
Lazer epilasyonun kalıcılığı uygulama yapılan kılın kalınlığına, rengine ve bölgesine göre değişmektedir. Kıl çapı kalınsa, koyu siyah renkte ise epilasyon işlemi daha kalıcıdır. Bayanlarda yüz ve kol bölgesinde lazer epilasyon başarı oranı diğer bölgelere göre düşüktür ortalama kıl yoğunluğunun % 70 – 85 ine kadar bir azalma sağlanabilir. Bayanlarda Lazer epilasyonun en başarılı olduğu bölgeler alt bacak , koltuk altı ve genitaldir.. Başarı oranı yaklaşık % 92- 95 dir.. Erkek hastalarda sırt ve ense bölgesinde başarı oranı daha az iken , göğüs , bacak , yanak ve boyun da daha fazladır..
Görüldüğü üzere Lazer epilasyonda başarı oranı ; kullanılan cihaza , uygulayıcıya , kıl ve ten rengine , işlem yapılan bölgeye ve tekniğe göre geniş bir yelpazede değişkenlik gösterir. Lazer epilasyonda tecrübeli bir merkezden ve doktordan bilgi almadan karar verilmemeli ve beklenti bilimsel olmayan vaadlerle yüksek tutulmamalıdır..

Bir cevap yazın