İğneli Epilasyon, her bir kıl köküne iğne ile girilerek elektrik akımı ile kılların yok edildiği bir yöntemdir. Geçmişi 135 yıldan fazlaya dayanır. Tüyler yok edildikten sonra bir daha çıkmaz. 3 çeşit iğneli epilasyon vardır: Galvanik, termoliz ve blend.

  1. Galvanik elektroliz: Orijinal elektroliz yöntemidir. Doğru akım yoluyla uygulanır ve kıl kökü çevresinde kıl köküne hasar veren sodyum hidroksit oluşmasına neden olur. Kimyasal bir hasar oluşturur. Bu yöntem çok yavaş bir yöntem olduğundan pek tercih edilmemektedir. Tedavi edilen kılların %80’ i yok edilir.
  2. Termoliz: Radyofrekans, diyatermi veya yüksek frekans olarak da bilinir. Alternatif akım kullanarak kıl kökünde sıcaklık oluşturur. Özellikle ince ve yüzeyel yerleşimli kıllarda etkilidir. Tedavi komplikasyonu flash termoliz tipinde (yüksek frekans, kısa süre)galvanik veya blend iğneli epilasyona göre daha yüksek bulunmuştur. Bu yöntemle her bir işlem sırasında tedavi edilen kıl köklerinin %5-15’ i yok edilir.
  3. Blend: Doğru ve alternatif akımın birlikte kullanıldığı yöntemdir. Bu nedenle kıl kökünde hem kimyasal değişiklik hem de sıcaklık oluşturularak hasar meydana gelir. Özellikle kalın ve derin yerleşimli kıllar için tercih edilir. Doğru şekilde uygulandığında her üç yöntem de son derece başarılıdır.

İğneli epilasyon hangi kıllara uygulanır?

İğneli epilasyon lazer epilasyonun uygulanamadığı beyaz ve sarı renkli tüyler de dahil olmak üzere her kıl tipine uygulanabilir. Ancak öncesinde ağda veya cımbızla alınmış tüylerde bitme daha uzun zaman alır. İnce tüylerde daha kısa sürede sonuç elde edilir.

İğneli epilasyon ağrılı mıdır?

İğneli epilasyon, yeni geliştirilmiş yöntem ve cihazlarla uzman ellerde uygulandığında ağrılı bir yöntem değildir. Ağrı, subjektif bir his olduğundan ve herkesin ağrı eşiği farklı olabileceğinden gerektiğinde lokal anestezik krem de kullanılabilir.

İğneli epilasyon hangi vücut bölgelerine uygulanır?

İğneli epilasyon yüz, kaşlar, bacak, karın ve göğüsler de dahil olmak üzere pek çok vücut bölgesine uygulanabilir.

İğneli epilasyon süreci nasıldır?

Hastalar öncelikle elektrolistin belirlediği sıklıkta seanslarına başlar. Bu süre genellikle başlangıçta 1-2 haftadır. Seanslar ilerledikçe aradaki süre giderek uzar.

İğneli epilasyonla tüyler ne kadar sürede biter?

Tüylenmeye neden olan altta yatan bir bozukluk, ilaç kullanım hikayesi olup olmamasına göre değişir. Kılın kabaca 3 evresi vardır: Anagen (büyüme), katagen (dinlenme) ve telogen (dökülme). Tedaviye en iyi yanıt veren kıllar büyüme evresindeki kıllardır. Bütün kıllar büyüme evresinde olmadığı için tek bir uygulama yetersizdir. Ancak yüz bölgesi için uygulamalara düzenli gelen bir hastada ortalama 18 ay sürer.

İğneli epilasyonun komplikasyonları nelerdir?

Uygulama sonrası kızarıklık ve kabarıklık olabilir. saatler içinde geriler. Bazen sivilcelenme ve hafif kabuklanma da görülebilir.

Doğru yapılmayan uygulamalarda kalıcı izler oluşabilir. Güneşten koruyucu kullanılmadığında lekelenme görülebilir.

İğneli epilasyon kimlere uygulanamaz?

Uygulama alanında enfeksiyonu olan hastalar, ışıkla tetiklenen epilepsi hastaları, kalp pili olan kimseler ve hamile kimselere uygulanmaz.

İğneli epilasyonun dezavantajları nelerdir?

İğneli epilasyonda her kıl köküne tek tek uygulama yapıldığından işlem uzun sürer. Seans araları başlangıçta lazerle kıyaslanamayacak kadar kısadır. İşlem için ödenen ücret kısa vadede bakıldığında çok gibi görünse de sonuç alma garantisi ve uzun vadede bakıldığında uygun fiyatlıdır.

Uygulama sonuçları neredeyse tamamen iğneli epilasyonu yapan kimseye bağlıdır. Bu konuda tecrübeli olan güvenilir birini bulmak bazen zor olabilir.

İğneli epilasyonun avantajları nelerdir?

Yüzyıldan fazla bir süreden beri uygulanmaktadır.

Sonuçları kalıcıdır.

Uzun vadede fiyatına değerdir ve fiyatı uygundur.

Her kıl tipine uygundur.