KIL DÖNMESİNDE LAZER EPİLASYON

 

Kıl dönmesi sorunu, zayıf olan kıl köklerinin ilerlemesi gereken yoldan gidemeyip deri seviyesine çıkamamaları sonucunda oluşur. Kıllar deri üzerine ulaşamamakta ve deri altında kalmaktadırlar. Kıl dönmesi hadisesi kılların bulunduğu her vücut bölgesinde oluşabilir. Bu tarz kıl dönmesi durumu halk arasında “batık” olarak tabir edilir.  Kıl dönmesi hastalığı tanımı genellikle kuyruk sokumunda oluşan içeri doğru büyüyen kıl yumağı (pilonidal sinüs) oluşumu için kullanılır. Kıl dönmesi (pilonidal sinus) kuyruk sokumunu (sakral bölge) tercih etmek ile birlikte koltuk altı ve göbek deliği gibi vücudun diğer yerlerinde de ortaya çıkabilir. Şişman ve aşırı terleyen kişilerde daha sık görülür. Başlangıç hafif şişlik ve sivilce gibi olabilir ve zamanla abse ve iltihap dolu yumrulara dönüşebilir. İleri safhaya gelmiş bu apseli durumlarda ameliyat ile drenaj yapılır. Hemen akabinde o bölgenin kıllardan tamamen temizlenmesi gerekir. Şişlik, kızarıklık, sivilceye benzeyen içerisi iltihaplı şişlikler ve kahverengi lekeler şeklinde görülen kıl batığı için ailesel bir yatkınlık durumu da vardır.

Kıl batığı İSE erkeklerde boyun, ense ve çene altı bölgelerde sıkça görülürken, kadınlarda ise bacak, bikini ve kol bölgelerinde görülür. En büyük sorun kıl batığının sık tekrarlayan ve hayat kalitesini düşüren bir durum oluşudur.

Kıl dönmesi ameliyatı (Pilonidal Sinus Ameliyatı) sonrası lazer epilasyon mutlaka gereklidir. En az iki yıl süre ile ameliyat bölgesini kıllardan arındırmak gereklidir ki şikayetler tekrarlamasın, tekrar ameliyat gerekmesin. Kıl dönmesi (Pilonidal Sinus),genel olarak üzerine oturulan veya belirli bir basınca maruz kalan yerlerde oluştuğundan ağrılı ve hayat konforunu düşüren bir durumdur. Kıl dönmesi (Pilonidal Sinus) bulunan bölgede kıl kökleri tamamen yokedilebilirse lazer epilasyon ile kıl dönmesi sorunu hızlıca çözülebilir, tekrarlaması önlenir. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası  bölgeye yapılacak lazer epilasyon ile ortalama 4-6 seansta bu bölgedeki kıllardan kurtulabilirsiniz. Sonuç olarak kıl dönmesi, pilonidal sinus sadece lazer epilasyon ile tedavi edilmeyip mevcut kıl yumağı oradan cerrahi olarak alındıktan sonra lazer epilasyon tekrarını önler. Lazer epilasyon kıl dönmesi şikayetinde ameliyat sonrası nüks etme riskini minimale indirir.

Kıl dönmesinde lazer epilasyon yapılır mı sorusunun en iyi cevabı; “kıl dönmesinde lazer epilasyon zorunlu bir uygulamadır” olabilir. Zira kıl dönmesi pilonidal sinus ameliyatı sonrası lazer epilasyon yapılmaz ise yüksek oranda bu durum tekrarlayacaktır.

Bir cevap yazın