LAZER EPİLASYON İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Daha önce genelde kadınlara uygulanan bildiğimiz klasik iğneli epilasyon sistemleri kullanılırken, hem uygulama süresini kısaltan hem de acıyı azaltan lazer epilasyon sistemlerinin ortaya çıkmasıyla erkekler de bu hizmetten yararlanmaya başladılar. Günümüzde kullanılan lazerler farklı dalga boylarına sahip olup, etki mekanizmaları da farklıdır. Daha önce Siirt ilinde bu hizmetin alınabileceği bir merkez bulunmuyorken 2010 yılından bu yana;  önce Özel Siirt Med-life Hastanesi ve şimdi  Özel Siirt İbn-i Sina Hastanesi  bünyesinde hizmet vermekteyiz.. Merkezimizde; Alexandrite lazer epilasyon , Diode lazer epilasyon  ve İğneli epilasyon cihazlarıyla uygulamalar yapılmaktadır.

Burada lazer tipleriyle ilgili teknik detaya girmeden, sadece lazer epilasyonla ilgili genel bilgiler sunmakla birlikte; uygulama yaptırmadan önce bu konu hakkında da bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

 

Lazer epilasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

1- Lazer epilasyon; tıbbi bir tedavidir. Doğru cihaz ve uzman araştırması yapılmalıdır.

2-Lazer epilasyon için en uygun koşul; koyu kıl ve açık ten rengidir. Diğer bir deyişle kıl rengi ile ten rengi arasında kontrast olmalıdır. Koyu tenlere uygun lazer tipleri de vardır.

3- Batık kılların ve kıl dönmelerinin en iyi tedavi şekli lazer epilasyondur.

4- Açık renkli-beyaz-sarı-ince tüylere lazer epilasyon uygulamak doğru değildir, etkili olmayacağı gibi kıllanmada artışa sebep olabilir.

5- Lazer seansı öncesi ve esnasında cilde mutlaka soğutma uygulanmalıdır.

6- Seans sayısı uygulanan bölgeye göre 6- 12 arasında değişir. Erkeklerde testesteron hormonu yüzünden tedavi daha uzun sürebilir.

 

7- Özellikle ilk seanslarda kılın döngüsü açısından seans araları 4 haftadan az 8 haftadan çok olmamalıdır.

8- Tek bir seansta yüzeyde mevcut tüm kıl kökleri aynı oranda etkilenmez. Etkilenmeyenler dökülmeyebilir, bu tedavide başarısızlığı göstermez.

9- Seans sonrası kızarma, kıl köklerinde kabarma, nadiren su toplanması; cildin hassasiyetine ve rengine bağlı olarak görülebilir. Kabuklanma ve sivilcelenme, su toplanmaları durumunda uzmanın önerisine göre tedavi uygulanmalıdır.  (Antibiyotikli – besleyici krem)

10- Hormonal değişiklikler varsa aynı zamanda doktor kontrolünde hormon tedavisi de uygulanmalıdır.

11- Göz, kaş, burun ve kulak bölgelerinde lazerden çok iğneli epilasyon uygundur, özellikle göz bölgesi ve kulak içine lazer uygulaması işin ehli kişilerce yapılmalıdır..

12- Bronz tene lazer uygulanmaz. Güneş öncesi ve sonrası yapılan uygulama ciltte lekelenmelere sebep olabilir.

13- Tedaviye başlandıktan sonra, kılı kökünden çekme işlemi (ağda-cımbız-epilatör) yapılmamalıdır. Makas ya da makina kullanılabilir.

14- Lazer uygulaması sonrasında güneşe maruz kalan bölgeler için mutlaka yüksek faktörlü (30 ve üzeri) güneş koruyucu kullanılmalıdır.

15- Menstruasyon döneminde hassasiyet fazla olacağı için epilasyon önerilmez..

16- Solaryum, bronzlaştırıcı kremler, cilt beyazlatma ve derin peeling uygulamaları sırasında lazer yapılmaz.

17- Çok kuru bir cilde lazer uygulanması kurumayı arttıracağından önerilmez. Seanstan birkaç saat önce nemlendirme uygulaması yapılması faydalıdır. Uygun bitkisel nemlendiriciler kullanılabilir.

18- Cilt üzerinde makyaj- fondöten vs. varken lazer uygulanmamalıdır. Cilt üzeri temiz olmalıdır.

19- Cilt enfeksiyonu ve mantarı bulunanlara, kanser tedavisi görenlere, ışık ve güneş alerjisi olanlara,  kalp pili kullananlara, sara(epilepsi) hastalarına, uygulama bölgesinde uçuk (herpes) olanlara, yoğun varisi olanlara (varisli bölgeye lazer uygulanmamak daha doğru olacaktır..

20- İnfrared ışığa hassasiyeti arttıran ilaçların (Roacuttane, Retinoid, tetrasiklin grubu antibiotikler) kullanılması esnasında lazer uygulanmaz. En erken 6 ay sonra uygulanabilir.

21- Lazer epilasyonun kıllar üzerinde bazen tetikleyici etkisi olabilir ve kıllarda artış olabilir. Bu tedaviyi aksatan bir durum değildir.

22- Her zaman yanık riski vardır ve kalıcı değildir. Uygun tedaviyle cildin tamamen iyileşmesi bir yılı bulabilir.

23- Tedavi aşamasında uzman ile sürekli bilgi alışverişi yapılması, başarı ve sağlık açısından gereklidir.

24- Acı eşiği düşük olanlar seanstan 30- 40 dakika önce lokal uyuşturucu krem kullanabilirler.(Örn: Emla)

25- En başarılı lazer tedavisinde bile bilimsel olarak tedavi oranı %80 – 90 dir. Özellikle ince tüylerde mucize beklemeyin.

Bir cevap yazın